A márka történetének legfontosabb állomásai:
1924 Megszületik az első CITIZEN óra, zsebóra formájában.
1931 Elkészül az első CITIZEN férfi karóra.
1952 Az első CITIZEN naptáras óra megjelenik az órapiacon.
1956 júniusában a CITIZEN megrendezi legújabb modelljének bemutatóját, mely sokkolja a résztvevőket. A magasba szálló helikopterből kidobott PARASHOCK nevet viselő modell a becsapódást követően problémamentesen működik tovább. A bemutató sikere szélvihar erejével söpör végig a Japán szigeten. Bemutató bemutatót követ. A bizalom egyre jobban erősödik a CITIZEN és az általa alkalmazott technológia felé.
1958 CITIZEN elkészíti az első japán ébresztős, majd egy évvel később az első japán vízálló órát.
1962 A CITIZEN gyár a mechanikus szerkezeteinek gyártását olyan magas szintre emeli, hogy sikerül megalkotnia a világ akkori legvékonyabb, óra-, perc- és másodpercmutatós karóráját. Megkapják a hivatalos chronométer bizonyítványt.
1963 A CITIZEN elhatározza, hogy kifejleszti az első olyan órát, mely teljes mértékben ellenáll a víznek. Egy, a Csendes-óceánon horgonyzó hajóról speciális bóját engednek le, melynek vízben lévő részére tucatnyi órát erősítenek. A kísérletben részt vett órák jeles bizonyítványt kapnak, a próbát sikeresen kiállták.
1965 A CITIZEN az első a világ óragyártói közt, aki szuperlapos kivitelű, 4,48 mm-es szerkezetet gyárt.
1967 A CITIZEN világújdonsággal jelentkezik: az első kvarckristály vezérlésű elektronikus karórával. Hosszú kutatások eredményeként 1975-re elérik az évi kevesebb, mint 3 másodperces eltérést.
1975 Piacra kerül a magas frekvenciájú "CITIZEN Mega Quartz" analóg óra, ami évente csak 3 másodpercet tér el, így elnyeri a világ legpontosabb órája címet.
1976 A CITIZEN kifejleszti a világ első fényenergiát hasznosító óráját.
1977 Megjelenik Japán első LCD kijelzős karórája ébresztővel, stopperrel és naptárral "CITIZEN Quartz Calculator" márka néven.
1978 A 790-es CITIZEN Quartz az első olyan szuperlapos kivitelű óra, melynek vastagsága nem haladja meg az 1 mm-t! Ugyanebben az évben piacra kerül a "CITIZEN Quartz Digi-Ana", amiben kombinálják az LCD kvarcórát az analóg órával.
1980 A CITIZEN kifejleszti a legkisebb női analóg kvarcórát, melynek befoglaló mérete 9x7x2 mm.
1981 A CITIZEN bemutatja a világ első karóráját belső IC hőmérsékletméréssel.
1982 Professional Diver 1, 300 M néven kerül piacra a világ első nyomásnak is ellenálló órája.
1985 Megszületik a CITIZEN Promaster Aqualand modell, mely az első elektromos, mélységmérő szenzorral ellátott búváróra.
1986 A CITIZEN világelsővé válik az óraszerkezet-gyártók közt.
1987 A CITIZEN antiallergén, bőrbarát Titánium órát dob piacra "Attesa" néven. Ebben az évben megjelenik a "Voice Master VX-2", a világ első hangfelismerő karórája.
1989 A CITIZEN kifejleszti a Promaster Alti-Chron modellt, mely az első profi magasságmérővel ellátott óra.
1993 Abszolút világelsőként a CITIZEN bemutatja a rádiójel-vezérelt órát, mely egyszerre több adó jelét képes venni.
1994 A CITIZEN bemutatja a Hyper Aqualand modellt, mely az első PC-hez csatlakoztatható búváróra.
1995 A CITIZEN bemutatja a Crono Eco-Drive modellt, mely a világon az első fényenergiával működő multifunkciós óra. Új fejezet nyílik a cég életében, hiszen napjainkban az Eco-Drive technológiával készült modellek a kollekció egyre nagyobb százalékát teszik ki. A működésükhöz szükséges energiát egy alternatív erőforrás - fényenergia - hasznosításával nyerik. Ez nemcsak környezetbarát, de kényelmes is, hiszen nincs többé szükség elemcserére. Egy évvel később a Japán Környezetvédelmi Szövetség e környezetkímélő kezdeményezést a környezetbarát termékeknek járó “Eco Mark” jelöléssel honorálja - elsőként az óramárkák közül.
1998 Megszületik a CITIZEN Eco-Drive Duo, mely az első hibrid óra. Fényenergiát vagy a mozgásból származó energiát alakítja át a működéshez szükséges energiává.
1999 A CITIZEN bemutatja az Eco-Drive Thermo modellt, mely a környezet és a testhőmérséklet közti különbségből nyeri a működéshez szükséges energiát. Ugyanebben az évben bemutatásra kerül a világ első fényenergiával működő, rádiójel-vezérelt órája.
2002 A CITIZEN elkészíti 4,4 mm tokvastagságú Eco-Drive szerkezetes modelljét.
2003 A CITIZEN megalkotja a világ első, teljes mértékben acéltokos, belső antennával felszerelt rádiójel-vezérelt karóráját, amely hazánkban is nagy sikert arat.
2004 A CITIZEN bemutatja a világ legvékonyabb rádiójel-vezérelt óráját.
2005 A CITIZEN elkészíti a világ első analóg töltöttségszint-kijelzővel ellátott Eco-Drive szerkezetes óráját, melynek “A tökéletes chronograph” nevet adja.
2006 Az Aqualand kollekció huszadik születésnapjára fejlesztette ki a Citizen az Eco-Drive Aqualand modellt. A maximális merülési mélység 100 méteres kijelzésével, illetve akár 20 merülés feljegyzési lehetőségével az óra a legmagasabb igényeket is kielégíti.
Szintén ebben az évben jelenik meg az Eco-Drive Minute Repeater – percismétlő egy műszaki finomság, amely az idő múlását egy gombnyomással, hangjelek segítségével percre pontosan hallhatóvá teszi. Az öröknaptár funkció a helyes dátumkijelzést 2100-ig biztosítja.
2007 A Citizen elsőként tud rádiójel-vezérelt női órát bemutatni, a világ legkisebb rádiójel vezérlőjével, a H360-as kaliberrel. Ez a szerkezet lehetővé teszi, hogy a csúcsfejlesztésű technológia ellenére, egy rádiójel vezérelt órát, elegáns, kecsesen nőies designban is ki lehessen fejleszteni.
2008 Eco-Drive Diamond Kollektion: A mindössze 4,7mm vastagságú tok és a simulékony nemesacél karcsat lehetővé teszi, hogy a gyémántberakásos modell könnyedén feküdjön a csuklón. A tok 24 gyémánttal van foglalva. A lágyan csillogó gyöngyház számlap és a különösen karcálló zafírüveg kiemelik ennek a modellnek az eleganciáját.
2009 Az Eco-Drive Super Chronograph 1000 számos, a versenysporthoz szükséges időt és sebességet tud ezredmásodperces pontossággal mérni és a fontos köridőket eltárolni. A sokrétű funkciók ellenére ez a modell akár 7 éves járástartalékkal rendelkezik sötétség esetére.
Még ebben az évben bemutatkozik a világ első Eco-Drive rádiójel-vezérelt búvár órája. Ebben a modellben mutatkozik meg a Citizen valós és teljes műszaki kompetenciája. Ez egy ISO 6425-ös certifikációval rendelkező, 20 bar nyomásig vízálló, professzionális búváróra, amely a pontos idő kijelzéséhez a Frankfurt melletti Mainflingen rádiótornyáról kapja a rádiójel hullámokat.
|